DIOPTRICKÉ BRÝLE

Brýle jsou pomůckou pro korekci vidění, případně pro ochranu zraku. Skládají se z brýlových obrub a brýlových čoček.
Brýlové obruby dělíme podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, na kovové (ocel, titan, karbon) nebo plastové (převážně směs acetátu).

Brýlová obruba se skládá z brýlového středu s očnicemi a nosníkem a ze stranic. Brýlový střed bývá opatřen anatomickým nosníkem (zejména plastové obruby) nebo plastovými sedýlky (kovové obruby). Očnice bývají kovové, plastové nebo kombinované. Stranice mohou být opatřené plastovými koncovkami a zahnuté za ušní boltce, jejichž tvar kopírují, anebo rovné (zejména u sportovních brýlových obrub), které sahají podél uší až na temeno hlavy. Jejich výhodou je, že lépe sedí, nemají tendenci klouzat z nosu a lépe se nasazují pod sportovní přilby.

OBRUBY DÁLE DĚLÍME PODLE UPEVNĚNÍ BRÝLOVÝCH ČOČEK

  • celoobruby – brýlová čočka je uchycena v rámu pomocí fasetového žlábku,
  • poloobruby – brýlová čočka je uchycena pomocí silonového vlasce, který je v čočce fixován ve vyfrézované drážce,
  • bezobrubové, tzv. patentní obruby – v těchto jsou brýlové čočky uchyceny pomocí šroubků, popř. nýtků se silikonovými hmoždinkami.

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT BRÝLE?

Brýle vždy kupujte u specialistů (očních optiků) v kamenném obchodě, kde máte možnost je vyzkoušet. Brýle mají být nejen hezké na pohled, ale také v souladu s Vaším tvarem obličeje a v ideálním případě podtrhovat Váš typ osobnosti. Brýle je třeba před nákupem vždy pečlivě vyzkoušet, zda sedí na správných bodech za ušima, zda nekloužou z nosu anebo netlačí. Brýle si při výběru nechte třeba i 10 minut nasazené, abyste zjistili, zda se v nich cítíte pohodlně. Protože každé brýle jsou v podstatě polotovar, který se musí nejprve přizpůsobit Vaší lebce, oční optik je dokonale anatomicky přizpůsobí Vám na míru. Špatně zvolené nebo anatomicky neupravené brýle padají z nosu, tlačí (způsobují až velmi bolestivé otlaky) a nedokáží plnit správně svoje funkce, zejména optické a ochranné.

Brýle vždy volte pro daný účel – jedny brýle jsou málo. Stejně jako se odlišně obléknete do divadla, do zaměstnání anebo na práci na zahradě, je vhodné pro tyto činnosti volit i různý typ brýlí.

Chcete-li brýle např. pod motocyklovou nebo lyžařskou helmu, vezměte ji k nákupu do optiky s sebou a zkuste si brýle nasadit pod přilbu. Nesmí se těžko vsouvat, nesmí tlačit za ušními boltci a neměly by se mlžit (toto většinou hned nepoznáme). Existují však brýlové čočky a čistící přípravky, které mají tzv. antifog (protizamlžovací) funkci.

Nabízíme kvalitní a značkové brýle ve všech cenových relacích..Myslíme i na ty nejmenší a proto u nás najdete též dětské korekční brýle.