LUPY
Lupa (zvětšovací sklo) je jednoduchá optická pomůcka vhodná pro pozorování drobných předmětů. Bývá složena z jedné nebo více spojných skleněných čoček s malou ohniskovou vzdáleností, které jsou upevněny ve vhodné objímce.
Hlavní charakteristikou lupy je její schopnost zvětšení, vyjadřovaná v jednotkách dioptrií, které jsou převrácenou hodnotou ohniskové vzdálenosti udanou v metrech (D = 1/f, například pro f = 0,25 m má čočka 4 dioptrie).
Při přímém pozorování lupou umísťujeme pozorovaný předmět do vzdálenosti kratší než je ohnisková vzdálenost (obrázek). Vznikne tak zvětšený přímý a neskutečný obraz. Zvětšení je dáno vztahem Z = L/f, kde L je konvenční zraková vzdálenost (asi 25 cm) a f je ohnisková vzdálenost lupy.
SCHÉMA ZVĚTŠENÍ LUPY
F1, F1 ohniska čočky
F2, F2 dvojnásobná ohniska čočky
O pozorovaný objekt
O´ zvětšený obraz
Pro malé zvětšení (asi do trojnásobku) stačí použít jednoduchou čočku (bikonvexní nebo plankonvexní plochou stěnou k oku). Pro větší zvětšení se užívají již složené čočky, u nichž jsou korigovány i optické vady a umožňují bez výrazného zkreslení až třicetinásobného zvětšení.
JAK SI VYBRAT LUPU
Lupa je nejstarší optický pomocník, používaný při pozorování předmětu z blízka. Malé předměty jsou pomocí rázem větší a jsme schopni všímat si více detailů.
NA ZAČÁTKU VÝBĚRU VHODNÉ LUPY SI MUSÍME POLOŽIT ZÁKLADNÍ OTÁZKY
- K čemu budeme lupu používat? (profesionálně pro práci nebo občas pro své záliby)
- Jakým způsobem budu lupu používat? (důležité pro výběr druhu lupy)
- Jak často budu lupu používat? (tato otázka je důležitá z hlediska kvality výrobku)
- Kolik jsem ochoten investovat? (v optice platí pravidlo: vyšší cena=vyšší kvalita)
PO ZODPOVĚZENÍ UVEDENÝCH OTÁZEK MŮŽEME ZAČÍT VYBÍRAT A ODPOVÍDAT NA DALŠÍ DŮLEŽITÉ OTÁZKY, KTERÉ NÁS DOVEDOU NA KONKRÉTNÍ SKUPINU LUP:
Materiál čočky-optiky?
Materiál čočky je nejdůležitější kritérium pro výběr lupy. Podívejte se na základní rozdíly mezi plastovou a skleněnou čočkou.
Plastová čočka
+ nízká cena
+ malá hmotnost
+ odolnost proti rozbití
– horší optika (zkreslení)
– odolnost proti poškrábání (při čištění a používání)
– nestálobarevnost (žloutnutí)
– stářím mění kvalitu obrazu (slepne)
Skleněná čočka
+ lepší optika (malé zkreslení)
+ odolnost proti poškrábání
+ stálobarevnost (nežloutne)
+ nemění kvalitu obrazu (neslepne)
– vyšší cena
– vyšší hmotnost
– odolnost proti rozbití
Jaké zvětšení potřebuji?
Slovo zvětšení znamená, kolikrát pozorovaný předmět zvětším. Pro běžné používání (čtení, ruční práce, prohlížení předmětu) doporučujeme malá zvětšení v rozmezí 1,25x až 3x zvětšení. Pro podrobnější pozorování (měření, důkladné prohlížení) doporučujeme větší zvětšení 5x až 30x. Musíme mít však na paměti, že velká zvětšení zmenšují velikost zorného pole a vzdálenost mezi čočokou apozorovaným předmětem.
Využiji lupu s osvětlením?
Bohužel ne vždy jsou světelné podmínky při práci s lupou dostačující. Pro kvalitní obraz je nutné dobré světlo nejen při práci s předměty, ale i při čtení textů. Lupy se vyrábějí s několika druhy osvětlení:
- LED osvětlení, které nabízí bílé světlo a malou energetickou zátěž.
- Žárovkové osvětlení, které nabízí klasické příjemné žluté světlo, které nezatěžuje dlouhodobě oči.
- Halogenové osvětlení, které nabízí velkou svítivost, ale disponuje nežádoucím teplem.
- LEDchip osvětlení, které nabízí nejmodernější řešení pro profesionální použití.
- Zářivkové osvětlení, které je levné, ale disponuje světelným kmitáním. Zatěžuje oči.
Jak budu lupu používat?
Lupy rozdělujeme na dvě základní skupiny. První skupinou jsou lupy příložní. Druhou skupinu je možné označit jako ostatní.
- Lupy příložní jsou položeny na pozorovaném předmětu. Tyto lupy se používají pro profesionální použití, kde je potřebné měřit a nebo detailně pozorovat předvět při větších zvětšeních. Dále se používají pro osoby vyššího věku, kde je složité udržet lupu v ruce a nebo je potřebné větší zvětšení.
- Ostatní lupy jsou všechny lupy, které nepřicházejí do přímého kontaktu s pozorovaným předmětem a nabízejí větší či menší vzdálenost mezi čočokou a pozorovaným předmětem.